x Warszawska Opera Kameralna | SCENA MARIONETKOWA

strona główna sekretariat@operakameralna.pl facebook youtube

 

 

/ SCENA MARIONETKOWA WARSZAWSKIEJ OPERY KAMERALNEJ

W 2013 r. Warszawska Opera Kameralna zrealizowała zadanie inwestycyjne pn. Reaktywacja Sceny Marionetek przy Warszawskiej Operze Kameralnej. U podstaw realizacji zadania leżała potrzeba wznowienia tradycji sztuki operowej marionetek w Polsce. Jest to niezwykle unikatowa forma kulturowa łącząca dwie formy sceniczne: operę i sztukę marionetkową w jedną niekonwencjonalną i innowacyjną całość. Zadanie ma charakter reaktywacyjny, bowiem w latach 1981-1986 przy Warszawskiej Operze Kameralnej funkcjonowała Operowa Scena Marionetek, której działalność została przerwana z uwagi na brak lokalizacji.

Pod pojęciem opery marionetek rozumieć należy dzieło operowe, w którym scenicznym bohaterem jest marionetka klasyczna – lalka zawieszona jedynie na niciach biegnących od jej postaci – do krzyżaka – wahadełka, którym animator (aktor-lalkarz) uruchamia ją – stojąc na pomoście. Lalka porusza się po podłodze lalkowej sceny i jest widoczna w oknie scenicznym; animator jest niewidoczny dla widza – porusza się po pomoście, znajdującym się powyżej okna scenicznego, trzymając w dłoniach krzyżak i zawieszoną na nim lalkę. Marionetki klasycznej zawieszonej na niciach nie spotyka się prawie wcale w teatrach lalek – są zbyt trudne w wytwarzaniu i następnie uruchamianiu na scenie.

Wyjątkowość i niepowtarzalność zrealizowanego przez Warszawską Operę Kameralną zadania polega na rzadkości tego rodzaju sztuki w całym kulturalnym świecie. Obecnie sztuka marionetkowa funkcjonuje w Europie zaledwie w dwóch ośrodkach – Salzburgu i ojczyźnie marionetek – Mediolanie.

Zakres rzeczowy zadania obejmował wykonanie korpusu Teatru wraz z sceną obrotową wewnątrz Teatru, kurtyną i przednią fasadą oraz zakup dodatkowego wyposażenia Teatru: systemu elektryczno-oświetleniowego sceny, systemu akustycznego sceny oraz rzutnika i ekranu do projekcji multimedialnych. Dodatkowo w ramach zadania dokonano kluczowego zakupu dla tego projektu - 14 lalek, które konstrukcyjnie są dostosowane do powstałego korpusu Teatru. Są to wykonane z drewna marionetki typu włoskiego, długonitkowe, o wysokości ok. 70 cm.

W wyniku realizacji zadania powstały Teatr Marionetek wraz z całą niezbędną infrastruktura ma mobilny charakter. Lekki charakter oraz prostota wykonania powstałej konstrukcji sprawia, że można go wykorzystywać nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale także w warunkach plenerowych. Dzięki temu możliwe będzie dotarcie z unikalną ofertą artystyczną do nowych masowych odbiorców. Także pozostałe elementy infrastruktury Teatru Marionetek mają charakter innowacyjny, bowiem wykorzystanie przekazu multimedialnego w przedstawieniach, połączonego z grą świateł, wzbogaca tradycyjną operę o nowoczesne technologie. Unikatowa forma opery marionetkowej sprawi, że zarówno Warszawa, jak i Polska staną się atrakcyjniejsze kulturowo dla turystów.

Na reaktywowanej Scenie Marionetek przy Warszawskiej Operze Kameralnej spektakle będą wystawiane w dwóch wariantach. Pierwszy z nich opierać się będzie na ruchu marionetek do muzyki z płyty z wykorzystaniem systemu akustycznego sceny. Natomiast w drugim, bogatszym pod względem artystycznym wariancie – w spektaklach wykorzystana będzie orkiestra wraz z solistami- śpiewakami występującymi w kostiumach identycznych z tymi, w jakie ubrane będą marionetki na scenie.

Zadanie pn. Reaktywacja Sceny Marionetek przy Warszawskiej Operze Kameralnej został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury przekazał na realizację zadania kwotę 150 000,00 zł oraz dofinansowaniu ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego, które przekazało na realizację zadania kwotę 210 500,00 zł.

 

TEATR
00-145 Warszawa, al. Solidarności 76b
 
ADMINISTRACJA
03-933 Warszawa, ul. Obrońców 31
REGON: 000278741  NIP: 525-000-96-77
 
SEKRETARIAT DYREKCJI
tel. +48 22 628 30 96
sekretariat@operakameralna.pl

KASA TEATRU / SPRZEDAŻ BILETÓW
00-145 Warszawa, al. Solidarności 76b
Kasa czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach 11.00 - 19.00
oraz w dniu spektaklu w soboty i niedziele
od godziny 16.00.
Przedsprzedaż biletów do godz. 18.00.
tel. +48 22 831 22 40
INFORMACJA / REZERWACJA BILETÓW
Informacja oraz rezerwacja biletów
od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00 – 15.00
tel. +48 22 625 75 10
tickets@operakameralna.pl
http://bilety.operakameralna.pl
   

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

newsletter facebook Youtube Home sekretariat@operakameralna.pl kultura BIP mazowsze